کد خبر : ۲۲۲۴۰۱ تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۰۳/۰۴ ساعت ۱۲:۵۵

روحانی:
می خواستند امام رضا را ابزار سیاسی کنند، اما مردم جوابشان را دادند / امیدواریم روزی بساط «مرگ» از شعارها جمع شود / حرف برای گفتن زیاد است؛ در یادداشت هایم برای آینده می نویسم که خیلی بر ما سخت گذشت تا این برجام به سرانجام برسد

رییس‌جمهور تاکید کرد: در سال ۸۸ بداخلاقی و تهمت توانست تا حدی کار را پیش ببرد اما در سال ۹۶ مردم مقابل بداخلاقی‌ها ایستادند. این متانت و قضاوت مردم بود.

حسن روحانی در همایش تجلیل از فعالان ستادهای روحانی در سراسر کشور عنوان کرد: بسیار خوشحالم از این اجتماع شکوهمند عزیزانی که در طول هفته‌های گذشته بار سنگینی را بر دوش داشتند و به خوبی آن را به مقصد رساندند.

او افزود: رسانه آنچنانی در اختیار ما نبود ستادهای ما پول هم نداشتند اما ستادهای رقیب کمک کردند اعضای ستادهای ما شام را ستادهای آنها می‌رفتند اما فضای بسیار خوبی در سایه شجاعت شما مردم و ایستادگی شما و صبر شما بود.

منتخب مردم تاکید کرد: هیچ زمانی در انتخابات یاد ندارم این همه شور توام با متانت را دیده باشم ما می‌رفتیم در یک سالن ورزشی بزرگ ناگهان از یک گوشه ۲۵ نفر از آن جماعت وارد می‌شدند در میان ۱۵ هزار نفر شروع می‌کردند به داد زدن مردم خیلی متانت به خرج می‌دادند. در یک استانی این جمع کوچک به من توهین کردند من خوشحال شدم این جوانان عکس‌العملی نشان ندادند این یک پختگی است که ایجاد شده است.

او خاطرنشان کرد: ما دلمان می‌خواهد برای همه شعار زنده باد باشد ان‌شاالله روزی مرگ از همه شعارها جمع شود شما ببینید بین سال ۸۸ تا ۹۶ چقدر تفاوت ایجاد شده است. در سال ۸۸ بداخلاقی و تهمت توانست تا حدی کار را پیش ببرد اما در سال ۹۶ مردم مقابل بداخلاقی‌ها ایستادند. این متانت و قضاوت مردم بود.

روحانی یادآور شد: ببینید در چه حد پیش رفتیم الان صحبت‌های این بانوی روستایی خراسانی را شنیدید ببینید آیا اساتید اقتصادی بهتر از او می‌توانند تحلیل کنند؟ ببینید چنین بانوی روستایی با چه متانتی صحبت می‌کند. شما دیدید همین میرزاآقا چه کرد وقتی کلمات او را شنیدم غیرت ایرانی را دیدم درود بر تو.

او خاطرنشان کرد: واقعا ملت ما در چه سطحی پیشرفت کرده و فرهنگ اسلامی و ایرانی با ملت ما چه کرده که با این دلاوری و متانت و قضاوت دقیق نسبت به مسائل مهم سیاسی و اجتماعی عمل می‌کند. این انتخابات افتخار همه ملت ایران و اسلام است و یک استثنا بود.

رییس جمهور با بیان اینکه دوران انتخبات با همه فراز و نشیب‌ها و پیچیدگی‌های خود سپری شده است، ادامه داد: خودتان می دانید که این فرایند چگونه به این نقطه رسید و مردم ایران در سراسر کشور چه کاری کردند. من کاملا به آینده ایران مطمئن هستم. این ملت بزرگ و فرهیخته و شایسته و این حرف پیشکسوت هنر کشورمان آقای مشایخی مرا تکان داد. یک بار سنگین دیگری بر دوش من گذاشت.

منتخب ملت در انتخابات ریاست جمهوری با تاکید براینکه ما مسئولیت سنگینی در برابر تک آرا داریم، اظهار کرد: ما در برابر ۴۱ میلیون رایی که به صندوق‌ها ریخته شد و آن ۴ میلیونی که نشد از آنها رای گرفت مسئول هستیم. ای کاش می‌شد این شورای عزیز نگهبان ما که در ساعت ده و نیم شب پیشنهاد هیات اجرایی قبول کرد، همان زمانی که هیات اجرایی در صبح پیشنهاد کرد که برای تسریع در کار فقط کد ملی افراد نوشته شود موافقت می‌کرد و دیگر از ده و نیم صبح تا ده و نیم شب طول نمی‌کشید.لابد دقت کافی نمودند.

او اضافه کرد: هیات اجرایی پیشنهاد کرد در حوزه‌هایی که صف‌ها طولانی است صندوق سیار ببریم اما شورای نگهبان با این امر دیر موافقت کرد و ۴ میلیون نفر پای صندوق ماندند. کسی به من گفت ۵ ساعت و نیم در صف بوده است. متاسفم آن ۴ میلیون رای به صندوق ریخته نشد هرچند که این ۲۴ میلیون، ۲۷ میلیون یا ۲۸ میلیون رای مهم نیست، رای بالا که نگرانی ندارد. اگر روحانی هست، به کمک و حمایت شما پاسدار این رای‌ها خواهد بود.

رییس‌جمهور به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: در آن انتخابات همه بحث‌ها این بود که هسته‌ای و تورم چه می شود. اما در این انتخابات هیچکس از هسته‌ای و تورم سخن نگفت. این راهی که ما طی کردیم و به نتیجه رسیدیم به خاطر این بود که ملت به میدان آمد. امیدوارم در یاداشت‌هایم در آینده بنویسم که خیلی سخت بر ما گذشت تا این برجام به ثمر نشست.

روحانی یادآور شد: این مسئله پیچیده و در هم تنیده، سیاستمداران دنیا را به تعجب وا داشت که دیپلمات‌های ما چه کردند. دست مریزاد به مردم و دیپلمات‌هایمان. ما با اجماع و در کنار هم قرار گرفتن توانستیم این امر را حل کنیم. رهبری از ما حمایت و هدایت کردند و با حمایت وبه میدان آمدن مردم یک اجماع ملی شکل گرفت. انتخابات تمام شد و ما برای مسائل مهم کشور اجماع می‌خواهیم و نیاز داریم دست به دست هم دهیم.

او با بیان اینکه من با تجربه ۴۸ ساله ام در قبل و بعد انقلاب از می‌گویم که راهی جز وحدت نداریم، اظهار کرد: چه تفاوتی میان عرب و لر ترک و کرد و ترکمن وجود دارد؟ مگر در حقوق شهروندی می توان تفاوت قائل شد؟ مطمئن باشید مبنای دولت دوازدهم شایسته سالاری است نه قومیت و نه جنسیت.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: اعضای دولت یازدهم شاهد بودند که ابلاغیه استخدامی از چند موردی بود که من به شدت ناراحت شدم و بر سر یکی از دوستان عزیزم و معاون خودم داد زدم و گفتم چه فرقی میان زن و مرد وجود دارد. همون ابلاغیه اسختدامی که زنان فرصت نداشتند را ما به آنها فرصت دادیم و در آزمون ها در ۵۳ درصد موفق شدند. مبنای ما باید قانون و منافع ملی باشد.

روحانی با طرح این پرسش که چرا امروز در کشور امنیت بالاتر است؟ ، ادامه داد: برای این امنیتی که در کشور وجود دارد دست نیروهای مسلح را می بوسیم.

او با اشاره به سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر گفت: من می دانم نیروهای مسلح ما در هشت دفاع مقدس چه کردند. من می دانم غواصان از تمرین تا عملیاتشان چگونه بود. شب عملیات والفجر هشت با آیت‌الله هاشمی پای بی سیم نشسته بویم. غواصان به آن سوی اروند رسیده بودند و درکنار لجن‌ها خوابیده بودند که یکی از فرماندهان روی پشت آن رزمنده ایستاده بود و او تلاش می‌کرد تا حتی نفس هم نکشد که آن فرمانده عراقی متوجه نیروهای ایرانی شود.

 

انتخاب

برچسب ها: حسن روحانی رییس جمهور