کد خبر : ۲۲۱۶۴۳ تاریخ خبر: ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ساعت ۱۳:۵۵

رئیس جمهور:
بسیاری رموز در حوزه رسانه است که یک حقوقدان برجسته و قاضی به زوایای آن آشنا نیست

بی‌تردید رسانه و مطبوعات و اصحاب آن وسیله‌ای برای ارتباط افکار مردم با حاکمیت و انتقال نظر حاکمیت به مردم و فراهم آوردن زمینه برای توسعه جامعه در کشور هستند.

 بسیاری رموز در حوزه رسانه است که یک حقوقدان برجسته و قاضی به زوایای آن آشنا نیست

رییس‌ جمهوری ادامه داد: رسانه‌ها یکی از عوامل اصلی توسعه بوده و توسعه نیز وسیله‌ای برای گسترش فعالیت ‏رسانه‌ها، هستند.‏

به گزارش شبکه دز خبر(دزان ان)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در مراسم آغاز بکار بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات ‏و خبرگزاری‌ها با شعار «شفافیت و ‌صداقت» در مصلای امام خمینی(ره)، گفت: بی‌تردید رسانه‌ها، مطبوعات و ‏اصحاب آن، اصحاب فرهنگ و وسیله‌ای برای ارتباط افکار مردم با حاکمیت و انتقال نظر حاکمیت به مردم  و ‏فراهم آوردن زمینه برای توسعه جامعه در کشور هستند.‏

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه وظیفه رسانه‌ها و مطبوعات در شرایطی که امروز در آن قرار داریم بیش از هر ‏زمان دیگری سنگین است، گفت: امروز در منطقه شرایط پیچیده‌ای داریم و نیازمند امنیت در منطقه هستیم.‏
رییس‌ جمهوری ادامه داد: شاید در رابطه با نحوه برقراری امنیت در منطقه تعابیر مختلفی ارایه شود و عده‌ای ‏معتقد باشند، امنیت در سایه هنرمندی سیاست خارجی یک کشور، تضمین می‌شود و جمعی دیگر بگویند ‏نیروهای مسلح توانمند و قدرت بازدارندگی امنیتی می‌تواند امنیت را برای جامعه تضمین کند.‏

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: واقعیت آن است که معضلات امنیتی به مفهومی که منطقه با آن مواجه است در ‏قالب تروریسم و گروه‌هایی است که با افکار جاهلی و رنگ و لعاب دینی و با عصبانیت و فهم نادرست از اسلام و ‏جهاد اسلامی به جان اسلام و مسلمانان در منطقه افتادند.‏
رییس‌ جمهوری اظهار داشت: در چنین شرایطی و در برابر چنین تهدیدی آنچه می‌تواند منطقه را از ناامنی‌ها، ‏حفاظت کرده و جامعه امنی را بوجود آورد، آن است که در کشور، گوش شنوایی برای افراط و ندای تروریسم ‏نباشد.‏

دکتر روحانی تأکید کرد: اگر تروریسم در جامعه جاذبه داشته باشد و مردم ندای تروریست ها را بپسندند نه سیاست ‏خارجی و نه قدرت نظامی نخواهد توانست امنیت را تأمین کند.‏

رییس‌ جمهوری گفت: بی‌تردید آنچه در کشور ما امنیت را آفریده، بیداری، هوشیاری، آگاهی و انسجام داخلی ‏است.‏
دکتر روحانی با بیان اینکه شهر موصل در عراق با یک و نیم میلیون نفر جمعیت و دارا بودن نیروهای مسلح ‏قدرتمند بخاطر دارا بودن تروریست‌ها از سلاح مدرن و قدرتی بیشتر از ارتش سقوط نکرد، بلکه ارتباط عاطفی و ‏سیاسی مردم با بغداد قطع شده بود و نه تنها داعش بلکه هر گروه دیگری با یک پرچم می‌توانست بر موصل فائق ‏آید و در این شرایط بود که سیاست خارجی و ارتش عراق نمی‌تواند موصل را حفظ کند.‏

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: ما نباید در فهم مسایل امنیتی در منطقه و جهان دچار اشتباه شویم. درست است که ‏نیروهای مسلح کشور ما نیرویی بازدارنده و قدرتمند در برابر تجاوز بیگانگان بوده و سیاست خارجی ایران عاملی ‏برای پیشگیری از جنگ و نزاع بوده اما آنچه در برابر معضل امروز امنیتی در کشور کارساز است، انسجام، وحدت، ‏یکپارچگی جامعه و گوش جان سپردن همه به ندای توسعه ایران عزیز خواهد بود.‏

دکتر روحانی  احترام به اقوام و اقلیت ها و تعادل توسعه ای را مهمترین سد ایران اسلامی در برابر تروریسم دانست و خاطر نشان کرد: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران به اقلیت‌ها احترام نمی‌گذاشت و بر وحدت دینی ‏همت نمی‌گمارد و جایگاه اهل سنت در کشور محترم شمرده نمی‌شد و دولت در فکر تعادل توسعه‌ای در ‏کردستان، سیستان و بلوچستان، بخشی از هرمزگان و خراسان جنوبی و اقصی نقاط کشور نبود و همچنین اگر ‏امروز اقلیت‌های قومی و مذهبی کشور، دل به نظام، ‌رهبری، قانون اساسی و دولت نبسته بودند، داعش و القاعده ‏در اینجا هم راه داشت.‏

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: اصحاب رسانه و دنیای فرهنگ و هنر باید برای جامعه امنیت آفرین باشند.‏
دکتر روحانی با بیان اینکه اگر اصحاب رسانه امنیت نداشته باشند و دل‌نگران امنیت، راه، شغل، خط و قلم خود ‏باشند، نمی‌توانند در جامعه امنیت بیافرینند، گفت: از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته نیست.‏
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه نباید با بهانه‌های واهی، قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم، گفت: باید در جامعه با صدای بلند آزادی مسؤولانه را فریاد بزنیم. امنیت برای ما اصل است، ‌اما تنها با تفنگ این امنیت ساخته و حفظ نمی‌شود.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه فرهنگ، اساس انقلاب و نهضت اسلامی بود، ادامه داد: با وجود اینکه در مقاطعی قیام مسلحانه لازم بود، اما هیچگاه امام خمینی(ره) در دوران نهضت اسلامی، این راه را نپسندید چرا که خط امام تحول در افکار مردم و فرهنگ جامعه بود.
دکتر روحانی اظهار داشت: امام خمینی(ره) نه با تفنگ بلکه با سخنرانی اعلامیه، نوار، بیانات، نوشته‌ها، شاگردان و دعوت مردم برای حضور در خیابان‌ها، توانست مسلح ترین قدرت منطقه را به زانو در بیاورد و همه حمایت‌های سیاست خارجی آن زمان از رژیم طاغوتی را ناکام گذاشت.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه قدرت فرهنگ، فرای تفنگ و دیپلماسی است، گفت: نشر این فرهنگ در فضای مجازی و حقیقی به دست رسانه‌هاست.
دکتر روحانی تصریح کرد: نمی‌توان فضای مجازی را نادیده گرفت و مثل اینکه برخی در کشور اصل ششم قانون اساسی و اینکه مردم به عنوان صاحبان کشور هستند و همه چیز از کنار صندوق رأی ساخته می‌شود را فراموش کرده اند.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: در یک نظام مردم‌سالاری دینی،  مردم تصمیم می‌گیرند و تمامی مسؤولین در کشور با رأی مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه در این راه رسانه‌ها نقش اساسی دارند،‌ افزود: بویژه اهالی رسانه که سال‌ها با یک رسانه خو گرفته‌اند و این رسانه همانند، می حافظ است که هر چه بماند ارزشش بیشتر است تا رسانه‌های یکساله تا صد و پنجاه ساله و همچنین آنهایی که عده‌ای جوانمرگشان می‌کند و اجازه نمی‌دهند مسیر رشد را ادامه دهد.

رییس‌ جمهوری با طرح این پرسش که چرا کار رسانه‌ای را تا جایی که ممکن است، به اهالی رسانه واگذار نمی‌کنیم، گفت: دولت به دنبال تدوین لایحه نظام رسانه‌ای است تا تخلفات حرفه‌ای در این بخش در همین نظام رسیدگی شود.
دکتر روحانی ادامه داد: بسیاری رموز در حوزه رسانه است که یک حقوقدان برجسته و قاضی به زوایای آن آشنا نیست.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: نباید هر کاری را به قاضی و دادگاه سپرد و باید به دنبال مسیرهای کم‌خرج‌تر و حرفه‌ای تر باشیم.
دکتر روحانی ایجاد آرامش را رسالت مهم اصحاب رسانه در زمینه امنیت ملی، اجتماعی و داخلی توصیف کرد و ادامه داد: رسانه‌ها باید رضایت واقعی بوجود آورند، چرا که تروریسم بر اسب نارضایتی و ناامیدی سوار می‌شود و رسانه متعهد به جامعه نشاط و امید می بخشد.
رییس‌ جمهوری افزود: آیا آنانی که جز ایجاد یأس، ناامیدی، غم، غصه و تشویش اذهان عمومی کار دیگری انجام نمی‌دهند، نتیجه‌ای هم گرفته‌اند؟

دکتر روحانی تأکید کرد: افسردگی در جامعه به دلیل بی‌نشاطی و ناامیدی است که بجای مزرعه امید کشتزار یأس ایجاد می کنند.
رییس‌ جمهوری ادامه داد: برخی فکر می‌کنند با موشک، هواپیما و تانک، امنیت حفظ می‌شود که البته این تجهیزات نظامی ضروری است، اما من به عنوان فردی که از ابتدای انقلاب به دنبال تحکیم نیروهای مسلح و ساخت سلاح بودم، می‌توانم بر این نکته تأکید کنم که کشور به نیروی مسلح قوی، بازدارنده، قدرت نظامی و دیپلماسی نیاز دارد، ‌ولی ناامنی کنونی در منطقه تنها با سلاح و دیپلماسی حل نمی‌شود.

دکتر روحانی تأکید کرد: باید گوش مردم با صدای توسعه کشور آشنا شود تا جامعه به ندای تروریست‌ها پاسخ ندهد و انسجام بین اقوام و مذاهب در کشور بوجود آید که انجام این وظیفه بزرگ به دست اصحاب رسانه امکان‌پذیر است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به شرایط نوین پسابرجام و پساتحریم، اظهار داشت: باید از این فضا و شرایط به خوبی استفاده کنیم و به پیش برویم.
دکتر روحانی اظهار داشت: امروز به اعتراف جهانیان، ایران  دارای اقتصادی است که می‌تواند سرمایه، فناوری و بازار را جذب نماید.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه باید به دنبال سه جغرافیای بازار، سرمایه و فناوری باشیم، گفت: باید در فضای کنونی به این جغرافیاها پرداخته و کشور را به حرکت در آوریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز قدرتی بسیار بزرگ به نام مجلس شورای اسلامی بیش از سال‌های گذشته در کنار دولت است، اظهار داشت: رأی اعتماد مجلس دهم به سه وزیر، عاشقان کشور را امیدوارتر کرد.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: نگاه اعتدالی مجلس نشان داد که رای مردم در سال 92 و 94 به بار نشسته است و اتصال این دو راه را در روز سه‌شنبه هفته گذشته به خوبی مشاهده کردیم که دولت و مجلس در کنار هم و در مسیر اعتدال هستند.
دکتر روحانی بی نتیجه ماندن اتهامات واقعی را افتخار مردم ، مجلس و دولت برشمرد و  تصریح کرد: آنچه بیش از رأی اعتماد به وزرا حائز اهمیت است این بود که گوش مجلس دهم به اتهامات واهی بدهکار نیست و این مجلس با دقت بیشتری به مسایل مهم کشور می‌نگرد.

رییس جمهوری  با طرح این پرسش که چرا دولت همان سه وزیر معرفی شده در مجلس گذشته را با وجود مدیران شایسته در کشور، به مجلس معرفی کرد، گفت: دلیل آن این بود تا به جامعه و مردم ایران نشان دهیم که رأی اسفند 94 گم نشده و در صندوق‌های صحیح ریخته شده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز نیاز به وحدت، امید و نشاط برای تحول جامعه داریم ، تصریح کرد: هرکجا اخلاق نبود، انقلاب نیز وجود ندارد و هر فردی که راستی ، اخلاق و امانت را حفظ می کند، انقلابی است.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: هر فردی که کوتاه‌ترین راه را برای عزت و توسعه ایران و تثبیت منافع ملی، انتخاب کند، انقلابی است.
دکتر روحانی با بیان اینکه انقلابی یعنی، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، ادامه داد: ما مفهوم دیگری جز اخلاق، برای انقلاب نمی‌شناسیم. از انقلاب بالاتر اسلام است چرا که انقلاب اسلامی باید ما را به آرمان‌های اسلامی رهنمود سازد.

رییس‌ جمهوری افزود: ما به دنبال تحول صحیح و انقلاب اسلامی هستیم و الگوی ما در این مسیر حضرت علی(ع) و پیغمبر اکرم(ص) هستند.
دکتر روحانی افزود: به عنوان کسی که تمام نوجوانی، جوانی و عمر خود را برای انقلاب صرف کردم، برایم قابل تحمل نیست که فردی دم از انقلاب بزند، اما دروغ بگوید و تهمت بزند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه نیاز به انقلابی واقعی داریم و تکثر گفتمان به نفع همگان گفت: همه گفتمان‌ها ذیل انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی ذیل فرهنگ اسلامی و فرهنگ اسلامی نیز ذیل اخلاق حسنه است چرا که دین اسلام ، انقلاب، امام و شهدا برای استقرار اخلاق آمدند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه اگر بتوانیم در کشور رونق اقتصادی ایجاد کنیم، انقلابی هستیم، گفت: با رشد منفی و اشتغال خالص ناپایدار و تورم افسار گسیخته 45 درصدی،  انقلاب معنایی ندارد.
دکتر روحانی با بیان اینکه انقلاب به معنای توسعه رفاه مردم و اشتغال جوانان است، ‌گفت:‌ بسیاری از مفاسد اجتماعی و اعتیاد در کشور بخاطر بیکاری اتفاق می‌افتد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه باید جامعه را به سمت توسعه هدایت کنیم، افزود: اصحاب فرهنگ و رسانه باید نگاه کنند  که در یکسال گذشته تا چه اندازه در رسانه‌های خود نشاط را در جامعه ایجاد کرده، مسیر اشتغال را هموار و دولت را در راه درست هدایت کردند.
دکتر روحانی ادامه داد: دولت نیازمند هدایت و انتقاد است چرا که قوه مجریه اعتقادی به عصمت ندارد و معتقدیم که ما نیز اشتباه می‌کنیم و نیاز به هدایت داریم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه جامعه به انتقاد سازنده و نقاد نیاز دارد و هتاک نمی‌خواهد، گفت: این هنر نیست که نشریه‌ای داشته باشیم و مدام به هتاکی بپردازیم. هتاکی هنر نیست، اما انتقاد و نقد سازنده هنر است.
دکتر روحانی اظهار داشت: افتخار ما این است که بتوانیم به مردم کشور و جامعه خود خدمت کنیم.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه اشتغال بدون سرمایه‌گذاری و به دست آوردن بازار مناسب ایجاد نمی‌شود، گفت: باید بازار فروش برای اجناس تولیدی وجود داشته باشد و این بازار نیازمند تکنولوژی و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید فضا را برای جذب سرمایه فراهم و مناسب کنیم،‌ بر نقش رسانه‌ها در این راستا اشاره کرد و افزود: ما کاری کردیم که نظر دنیا به ایران نسبت به 3 سال پیش متفاوت شود و امروز حداقل ایران‌هراسی در دنیا کاهش یافته و دید نگاه جهان نسبت به ایران تفاوت کرده است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه اعمال تحریم علیه ایران از سوی آمریکایی‌ها و برخی کشورهای اروپایی تعجبی نداشت،‌ گفت: چرا در دوره‌ای به گونه‌ای رفتار کردیم که چین و روسیه هم رأی به تحریم ما دادند و آنهایی که امروز از رفع تحریم ها ناراحتند و به جای نقادی هتاکی می‌کنند، چرا آن روز صدایشان بلند نشد؟ چرا به گونه‌ای رفتار کردیم که دنیا علیه ما متحد شود؟

دکتر روحانی با بیان اینکه میزان نفتی که از سال 91 تا 94 می‌توانستیم بفروشیم و بخاطر تحریم از درآمد آن محروم شدیم 180 میلیارد دلار بوده، گفت: این رقم می‌توانست برای تحول در کشور و اشتغال جوانان بکار گرفته شود و امروز که تحریم ها برداشته شده، برخی عصبانی هستند و تحریم‌هایی را که برداشته شده ، ندیده و تنها نگاهشان به چند تحریمی است که باقیمانده است.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: امروز ملت ایران این پیروزی را که همه ارکان کشور رأی به آن داده‌اند به انجام رسانده و اهل رسانه باید این موفقیت را برای مردم تشریح کنند.

دکتر روحانی تأکید کرد: درخواست من از اصحاب رسانه در کنار تلاش برای آگاهی، انسجام و وحدت در کشور این است که بتوانیم با کمک رسانه فضا را برای بهره‌برداری از شرایط پسابرجام آماده کنیم.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: به هر میزان دیگران وحدت و انسجام را در داخل کشور ببینند، جذب سرمایه آسان‌تر خواهد شد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بازگرداندن رونق به شرایط اقتصادی کشوری که 10 سال در حالت غیرعادی قرار داشته آسان نیست، گفت: از روزی که برجام اجرایی شد تا به امروز گشایش‌ها در کشور بیشتر شده و هیچ کشوری در دنیا به جز رژیم صهیونیستی و یک کشور در منطقه که مسیر نادرستی را انتخاب کرده وجود ندارد که اعتراف نکنند، مذاکرات هسته‌ای برای ملت ایران یک پیروزی بزرگ بوده است. چطور می‌شود ملتی بزرگ، کاری عظیم را در جهان انجام دهد، که همه عالم در برابر آن سر تعظیم فرود بیاورند و عده‌ای این موفقیت را نبینند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه امروز شرایط برای فعالیت اقتصاد در کشور از هر روز دیگر فراهم‌تر است، گفت: رسانه‌ها می‌توانند این فضا را برای ملت و جهان تشریح کنند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از تلاش‌های دکتر جنتی در طول سه سال مدیریت بر وزارت ارشاد و اقدامات مؤثری که در این دوره صورت گرفته گفت: در گذشته برای اعطای مجوز به نشریات، زمان زیادی صرف می‌شد، اما امروز برای دریافت مجوز نشریه حداقل چند ماه بیشتر زمان نیاز نیست.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: نشریه‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شوند.
دکتر روحانی با بیان اینکه رانت اطلاعاتی بلایی بزرگ برای کشور و جامعه است، گفت: باید شفافیت و صداقت را سرلوحه کار قرار داده و اطلاعات در اختیار همگان باشد. باعث تعجب است که یک رسانه از وضعیت یک پرونده زودتر از رییس یک قوه مطلع است، اما خوشحالم که مردم روز به روز اقبالشان نسبت به این رسانه‌ها کمتر شده و با توجه خود پاسخ درست به آنان می‌دهند.
رییس‌ جمهوری تنظیم لایحه نظام رسانه‌ای و قانون جامع رسانه‌ها را دو کار مهم برای رسانه‌ها دانست که در دولت مورد بررسی قرار گرفته و به زودی تکمیل و به مجلس ارایه می‌شود.

دکتر روحانی افزود: در زمینه یارانه مطبوعات به سازمان برنامه و بودجه دستور خواهم داد تا عقب‌ماندگی یارانه مطبوعات طی سال جاری جبران شود.
دکتر روحانی افزود: از وزیر  فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهم با جدیت و دقت مشکلات اصحاب رسانه بررسی شود و برای طرح در دولت آماده شده تا راه‌حل مناسب را برای آن پیدا کنیم.
رییس‌ جمهوری افزود: می‌دانم که رسانه‌ها تا چه حد مهم و تأثیرگذارند و حل مشکلات آنها چقدر می‌تواند در فرهنگ، ‌اطلاعات، نشاط و فضای فرهنگی جامعه مؤثر باشد.
دکتر روحانی گفت: رسانه‌ها یک دانشگاه و دنیای امروز دنیای ارتباطات است و همه باید برای توسعه و پیشرفت کشور دست به دست هم دهیم.

برچسب ها: حسن روحانی نمایشگاه مطبوعات