کد خبر : ۲۲۲۵۶۵ تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ ساعت ۱۰:۰۲

رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول:
پیشنهاد ثبت ملی قمش چوقابفان دزفول

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول از پیشنهاد ثبت ملی قنات چوقابفان خبر داد و گفت:با مرمت و احیای این قنات زمینه گردشگری در قنات های دزفول فراهم شده است.

 پیشنهاد ثبت ملی قمش چوقابفان دزفول

قنات به معنی کاریز و مجرای آب زیرزمینی است که قدمتی بیش از دو هزار سال در دزفول داشته و در گذشته برای استفاده از آب رودخانه حفاری شده اند.
این قنات ها از منحصر به فرد ترین شبکه زیر زمینی آب در جهان محسوب شده که بخش عمده ای از آب مورد نیاز بخش کشاورزی ، آب آشامیدنی و مصرف روزانه مردم دزفول را تامین کرده و در هشت سال جنگ نیز به عنوان پناهگاه و امدادرسانی به مصدومان مورد استفاده قرار می گرفت.


قدمت قنات چوقابفان دزفول اواسط سال 11 هجری و بیش از 400 سال پیش می باشد .
حجت اله آریایی افزود:با احیای این قنات زمینه گردشگری در قنات های دزفول با فضایی زیبا به همت آقای سعید قلیانو تیمشان فراهم شده و گردشگران می توانند در همه فصول سال از این قنات دیدن کنند.


وی با بیان اینکه کلیه اقدامات انجام شده برای احیای این قنات زیرنظر میراث فرهنگی انجام شده است گفت:با توجه به پیشینه تاریخی و ظرفیت های ویژه ای که قنات چوقابفان دارد پیشنهاد ثبت ملی این قنات به سازمان میراث فرهنگی کشور مورد بررسی قرار گرفته و این پیشنهاد در حال انجام و نامه نگاری است.


وی ادامه داد:همچنین پیشنهاد شده درآمد اقتصادی حاصل از گردشگری این قنات نیز در خود قنات مذکور( قمش ) هزینه شود .
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول اضافه کرد:با توجه به اینکه قرار است سفره خانه ای در این قنات راه اندازی شود پیش بینی می شود از این طریق برای 10 تا 15 نفر اشتغالزایی شود .


آریایی گفت:طول قنات های دزفول حدود هشت کیلومتر است که برخی از آنها به علت حملات موشکی و ساخت و سازهای صورت گرفته مسدود شده اند و اکنون با خاکبرداری حدود 300 متر آن یکی از این قنات ها احیا شده است که با فضایی فوق العاده زیبا آماده بازدید گردشگران می باشد.


وی ضمن تقدیر از سعید قلیان جهت احیای این قنات گفت:میراث فرهنگی دزفول آماده هر گونه همکاری با مالک این قنات می باشد.
مرمت این قنات در تابستان سال 94 توسط مالک سعید قلیان با هزینه شخصی آغاز شده است .


این قنات 70 پله دارد که این پله ها 30 متر پائین تر از گذر می باشند و از آنجا که قنات چوقابفان در مجاورت هیات عزاداری امام رضا (ع) واقع شده در سالهای گذشته مورد بازدید و استقبال عزاداران حسینی نیز قرار گرفت.


دزفول با وجود آثار باستانی منحصربفردی چون جندی شاپور نخستین شهر دانشگاهی جهان ، تپه های چغامیش ، پل 1700 ساله ساسانی ، آسیاب های آبی و بناهای آجری بافت قدیم ، از ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری برخوردار می باشد.

برچسب ها: قمش قمش چوقابفون سعید قلیان قنات احیا قمش قنات دزفول