کد خبر : ۲۲۲۱۷۲ تاریخ خبر: ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ ساعت ۰۹:۵۹


هوش مصنوعی نتایج اسکار 2017 را پیش بینی کرد ؛ فروشنده در میان برندگان

هر ساله کارشناسان صنعت رسانه و سرگرمی و منتقدین زبده گرد هم می آیند تا برندگان مراسم اسکار را پیش بینی کنند، و امسال دوباره «هوش مصنوعی» نیز وارد این بازی شده.

 هوش مصنوعی نتایج اسکار 2017 را پیش بینی کرد ؛ فروشنده در میان برندگان

هر ساله کارشناسان صنعت رسانه و سرگرمی و منتقدین زبده گرد هم می آیند تا برندگان مراسم اسکار را پیش بینی کنند، و امسال دوباره «هوش مصنوعی» نیز وارد این بازی شده.

استارتاپی به نام «یوننیموس ای. آی» (.Unanimous A.I) چند سالیست که با استفاده از سامانه اختصاصی خود به پیش بینی مواردی همچون برنده مسابقات سوپربول، مارچ مدنس، مناظره های انتخاباتی و غیره می پردازد. آنها از پلتفرمی تحت عنوان UNU برای جمع آوری افراد و تجمیع نظرات آنها استفاده می کنند.

الگوریتم UNU بر اساس مفهوم هوش ازدحامی (هوش گروهی) عمل می کند، یعنی بهره گیری از قدرت تعقل یک گروه از موجودات برای اتخاذ تصمیم بهینه ای که رسیدن به آن توسط هیچکدام از آنها به تنهایی ممکن نیست.

زمانی که UNU برای نخستین بار برندگان اسکار 2015 را پیش بینی کرد، گروهی از افراد غیرمتخصص را به کار گرفت و نتایجی را به دست آورد که از معتبرترین وب سایت های نظرسنجی نیز بهتر بودند. این سامانه در سال 2016 نیز با دقت 76 درصدی توانست برندگان اسکار را پیش بینی نماید.

انتخاب بهترین بازیگر مرد توسط سامانه UNU

این هفته نیز الگوریتم فوق با تجمیع نظرات 50 طرفدار سرسخت سینما، نامزدهای اسکار 2017 را در محیطی شبیه سازی شده ارزیابی نمود. در این محیط، میانگین نظرات افراد در نظر گرفته نمی شود، بلکه نتیجه نهایی بهتر از هرکدام از نتایج فردی است.

انتخاب بهترین فیلم توسط سامانه UNU

در سیستم UNU برای هرکدام از افراد حاضر، یک عامل مجازی هوش مصنوعی تعریف می شود که در محیط حضور یافته و می توانند پاسخ های خود را انتخاب کنند، و قابلیت مشاهده انتخاب های دیگر افراد می تواند بر نظر آنها تأثیر بگذارد. در واقع عملیات گزینش در این الگوریتم به یک بازی شبیه است و هرکدام از بازیگران می توانند رأی دیگران را تغییر دهند.

انتخاب بهترین فیلم غیر انگلیسی توسط سامانه UNU

نظرسنجی های معمول، پیش بینی بازار و آرای کارشناسان از این نظر با UNU متفاوتند که در آنها نتیجه به صورت ترتیبی و یک به یک اعلام می شود، اما تصمیم گیری در سامانه هوش مصنوعی مورد بحث به صورت آنی است.

به هر حال نتیجه نهایی پیش بینی .Unanimous A.I برای برندگان اصلی اسکار 2017 از قرار زیر است:

    بهترین فیلم: لا لا لند
    بهترین هنرپیشه نقش اول زن: اما استون (لا لا لند)
    بهترین هنرپیشه نقش اول مرد: دنزل واشنگتن (حصارها)
    بهترین کارگردانی: دیمین شزل (لا لا لند)
    بهترین هنرپیشه نقش مکمل زن: وایولا دیویس (حصارها)
    بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد: ماهرشالا علی (مهتاب)
    بهترین فیلم زبان خارجی: فروشنده (جمهوری اسلامی ایران)

گفتنیست روش عملکرد این سامانه هوش مصنوعی و بهره گیری از هوش جمعی، مورد توجه گسترده کمپانی های بزرگ مارکتینگ و تبلیغات قرار گرفته تا بتوانند نحوه بازخورد مشتریان به کمپین ها و محصولات مختلف را ارزیابی کنند. این کمپانی علاوه بر UNI، سامانه جدیدی به نام Swarm Insight را برای استفاده های تجاری در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می دهد.

برچسب ها: OSCAR2017 OSCAR اسکار اسکار2017 هوش مصنوعی