کد خبر : ۲۲۰۴۶۹ تاریخ خبر: ۱۳۹۵/۰۲/۳۰

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اصلاح سیاست خارجی و اجرای برجام از بهترین دستاوردهای دولت است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که پیش‌تر عملکرد دولت روحانی را مثبت ارزیابی کرده بود، عملکرد دولت روحانی را "نسبتاً خوب" ارزیابی کرد.

 اصلاح سیاست خارجی و اجرای برجام از بهترین دستاوردهای دولت است

به گزارش شبکه خبری دز(دز ان ان)، آیت‌الله هاشمی‌‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در دو دیدار جداگانه با اعضای شورای مرکزی مجمع ایثارگران و اعضای شورای مرکزی اصلاح‌طلبان استان کهکیلویه و بویراحمد، با تأکید بر حساسیّت منطقه، مخصوصاً در بعد امنیتی، گفت: باید با تقویت سرمایه همیشگی کشور و انقلاب، یعنی وحدت همه‌جانبه و دوری از موضع‌گیری‌های تفرقه‌انگیز، به آینده کشور بیندیشیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اول، رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را قهرمانان امروز و آینده ایران و اسلام دانست و گفت: واژه ایثارگر برای مردم ایران یادآور روزهای اخلاص و فداکاری است و نباید بگذاریم کسانی یا جریانی با ریاکاری، تحریف و انحراف، قداست این واژه و ایثارگران واقعی را در جامعه و در اذهان مردم و به‌ویژه جوانان مخدوش کنند.
وی با بیان اهداف و آرمان‌های انقلاب و تلاش‌های عده‌ای انحصارطلب و ریاکار برای مردم‌فریبی، خاطرنشان کرد: حقایق قیام امام و نهضت روحانیت که بعدها با جانفشانی‌های جوانان ایران رنگ خون به خود گرفت، نیاز به شعارهای احساسی غیرواقعی ندارد و کافی است تا حقیقت ماجرا برای جامعه و نسل جوان بازگو شود که جذب آن خواهند شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با یادآوری شرایط آغاز مبارزه در اوایل دهه 40، همکاری استعمار و استبداد را شیوه مرسوم آن روزها برای اداره جامعه دانست و گفت: به‌خاطر مسئولیتی که در تبلیغ علوم دینی داشتم و به اقصی نقاط کشور می‌رفتم، با تمام وجودم حس می‌کردم که مردم چگونه از استبداد و استعمار متنفرند و امام(ره) نیز با انتقاد از همکاری این دو برای چپاول منافع مردم، مبارزه خود را آغاز کرد و می‌دانست که استبداد و استعمار دیگر در این کشور جایگاهی ندارند.
وی با اشاره به برنامه‌های امام راحل برای اداره جامعه، به تحلیل منابع فقهی شیعه در ابعاد احکام شخصیه و احکام حکومتی پرداخت و گفت: علمای شیعه که در طول تاریخ همیشه در حکومت‌ها گوشه‌نشین بودند، کمتر به فقه حکومتی می‌پرداختند و می‌بینیم که کتاب‌های مربوط به احکام شخصی بسیار قطور و بالعکس، کتاب‌های فقهی مربوط به اداره جامعه یا نیست و یا اگر هست، بسیار محدود هستند.
هاشمی رفسنجانی، با بیان برخی از نوآوری‌های امام راحل در فقه حکومتی، گفت: ایشان کارشناس اصیل و بی‌نظیر اسلام و آشنا به فرهنگ عمیق ملی و دینی ایرانیان بود و به‌خاطر همین امر محبوب قلوب بود و حتی در تبعید نیز با اشارات خویش، مردم و مبارزین را برای قیام علیه رژیم پهلوی هدایت و رهبری می‌کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری برخی از جملات و اظهارنظرهای امام راحل در خصوص مردمی بودن نظام و دستورات اکید ایشان برای برگزاری انتخابات در همان ماه‌های اول پس از پیروزی انقلاب، گفت: ساختار نظام که با هدایت‌های امام(ره) و حضور علمای اعلام و راهنمای‌های مراجع عظام تدوین شده بود، کاملاً مردمی است، به‌گونه‌ای که از شوراهای روستاها و شهرها گرفته تا نمایندگان مجلس، دولت، رئیس‌جمهور و حتی رهبر با رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند.
وی با تأکید بر اهمیت انتخابات در نظام اسلامی و با اشاره به نتایج انتخابات در سال‌های 92 و 94، اظهار داشت: مردم وقتی انحراف از آرمان‌های امام(ره) و شهدا را در اداره کشور و بُعد اجرایی و حتی بعضاً در بُعد تقنینی دیدند، وارد عرصه شدند و حتی ردّ صلاحیت‌های گسترده هم نتوانست در اراده مردم برای تغییر دولت و مجلس خللی ایجاد کند.
هاشمی رفسنجانی با انتقاد از بی‌اخلاقی‌های سیاسی که بعضاً حریم خصوصی افراد را نیز نشانه‌ می‌گیرند، نگاه تنازع آمیز به گروه‌های سیاسی را به‌ضرر پایه‌ اصلی نظام، یعنی وحدت دانست و با تأکید بر تفاوت عملکرد بعضی از افراد با اصل و ساختار نهادهای مقدس دینی و ملی، گفت: نباید ایثارگران واقعی را به‌خاطر اختلافات دیدگاه خانه‌نشین کرد و کسانی که تازه انقلابی شده و مورد اقبال مردم نیز نیستند، خود را متولی انقلاب بدانند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مردم ایران را فهیم، با غیرت ملی و صاحب اندیشه‌های متعالی مکتب اهل بیت(ع) توصیف کرد و گفت: این ملت را نمی‌توان با شانتاژها و ظاهرسازی‌ها، فریب داد و شاهد بودیم مردم وقتی عملکرد ضعیف برخی را به‌رغم حمایت قبلی بعضی روحانیون دیدند، مسیر را اصلاح و در انتخابات اخیر آنها را برکنار کردند.
وی خطاب به ایثارگران، گفت: شما با اراده و امید و با توکل بر خدا در مقابل ناملایماتی که می‌بینید، صبور باشید و بدانید که خدا با صابران است.
هاشمی رفسنجانی در دیدار دوم که گروهی از فعالان سیاسی، اجتماعی، استان کهکیلویه و بویراحمد بودند، صراحت لهجه را ویژگی مردم خونگرم آن خطه دانست و گفت: از زمانی که با مردم و شخصیت‌های کهکیلویه و بویراحمد آشنا شدم، صراحت و شجاعت را طبیعت آنها دیدم و همیشه تحت تأثیر فتوت مردم آن استان، به‌خصوص در زمان 8 سال دفاع مقدس بودم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از شرایط آغاز به کار دولت دکتر روحانی و اوضاع کشور، گفت: با توجه به مجموعه شرایط و محدودیت‌ها، به‌خصوص مانع‌‌تراشی‌های یک عده تندرو در مجلس شورای اسلامی، عملکرد نسبتاً خوبی داشت و مردم هم از آن خبر دارند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اصلاح سیاست خارجی و تصویب و اجرای برجام را یکی از بهترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید خواند و با اشاره به قدرت رسانه‌ای مخالفان دولت، گفت: به‌دور از آزادگی، انصاف و اخلاق و حتی بدون توجه به منافع و مصالح ملی، این جماعت با انواع و اقسام رسانه‌های رسمی و غیررسمی، یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق می‌کنند.

در آغاز دیدار مجمع اعضای شورای مرکزی مجمع ایثارگران، فیض‌الله عرب‌سرخی، مهدی کیانی، جواد امام و حجت‌الاسلام والمسلمین پروازی به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص ضرورت تقویت تشکل‌های ایثارگران، سیر تدریجی حضور آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی در تاریخ انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، از خودگذشتگی‌های نامزدی در انتخابات سال‌های 84 و 92، تواضع و صبوری‌های سیاسی و انتظارات مردم، خانواده‌های شهدا و رزمندگان از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اشکالات شیوه‌ای و محتوای برگزاری انتخابات در کشور و ضرورت اصلاح آن، راز محبوبیت امام راحل و برنامه‌های مجمع ایثارگران برای نهادینه کردن روحیه فداکاری در کشور پرداختند و در آغاز دیدار اعضای شورای مرکزی اصلاح‌طلبان استان کهکیلویه و بویراحمد، حجت‌الاسلام والمسلمین صدوقی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان و آقای حسین اخلاقی، ضمن ارائه گزارشی از اوضاع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استان، به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص مسایل مختلف پرداختند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بهمن 92 در مصاحبه با روزنامه جمهوری اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره عملکرد دولت روحانی گفته بود: من ارزیابی‌ام مثبت است. مثبت که می‌گویم نه صددرصد ولی در مجموع که حساب کنیم مثبت است.

تسنیم

برچسب ها: آیت‌الله هاشمی‌‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حسن روحانی دولت روحانی برجام هاشمی رفسنجانی