کد خبر : ۲۲۲۳۹۳ تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۰۳/۰۲


معرفی 2 رقم جدید بذر ذرت در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول

2 رقم بذر ذرت با نام بذر هیبرید ذرت دانه ای 611 و بذر هیبرید ذرت علوفه ای دانیال 690 در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول معرفی شد.

 معرفی 2 رقم جدید بذر ذرت در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول

به گزارش شبکه خبری دز (دز ان ان) عضو هیات علمی و مسئول بخش تحقیقات ،اصلاح وتهیه بذر مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول که کار تحقیقاتی و اصلاح بذر ذرت برای تولید ارقام سازگار با مناطق نیمه گرمسیری کشور را انجام داده است روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود:ذرت یکی از محصولات مهم کشور می باشد که نیاز کشور سالانه حدود هفت هزار تن می باشد که 60 درصد آن در داخل تولید می شود و 40 درصد دیگر وارد می شود.
محمد برزگری با بیان اینکه استان خوزستان رتبه نخست کشور از نظر سطح زیرکشت ذرت را دارد گفت:محصول ذرت بهاره و پائیزه در 100 تا 120 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان کشت می شود که کشت ذرت پائیزه دانه ای و علوفه ای بیشتر است.
این محقق کشاورزی دستیابی به 2 هیبرید جدید ذرت دانه ای و علوفه ای را از جمله دستاوردهای امسال مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد عنوان کرد و گفت:یکی از مشکلات خاصی که در کشت ذرت وجود دارد این است که به دلیل اینکه ذرت در تناوب با گندم کشت می شود نیاز است که ارقام ذرت را متوسط رس کشت کنیم تا هم بتوانیم ذرت را به موقع برداشت کنیم و هم گندم در تاریخ مناسب کاشته شود.
وی افزود:ارقام موجود ذرت دیررس هستند که این امر باعث می شود برداشت ذرت با تاخیر انجام شود و گندم که محصول بعدی کشت می باشد با تاخیر کشت شود که این امر باعث کاهش کیفیت محصول ذرت می شود و هم عملکرد گندم به علت تاخیر در کشت کاهش می یابد .
برزگری اضافه کرد:از سال 78 شروع به اصلاح ذرت برای رفع این مشکل کردیم و در سال 90 یک رقم جدید ذرت متوسط به نام کارون 701 معرفی کردیم که در آئینی با حضور رئیس جمهوری وقت از این محصول رونمایی شد.
وی گفت:امسال نیز به 2 هیبرید ذرت علوفه ای و دانه ای دست یافتیم که نسبت به رقم پیشین 10 روز زودتر می رسد و برای اقلیم گرمسیری ایلام،جنوب کرمانشاه،لرستان ،جیرفت کرمان ،جنوب فارس و خوزستان مناسب است و عملکرد ذرت دانه اش آن پتانسیل 10 هزار و 500 کیلوگرم و عملکرد تولید بذر هیبریدی آن نیز حدود 3 تن در هکتار است که متحمل خشکی است .
این محقق کشاورزی بیان کرد:این بذرها شرایط تولید بذر در استان خوزستان را دارند در حالی که ارقام وارداتی به علت حساسیت به گرما امکان تولیدشان در خوزستان نیست.
وی اشتغالزایی فراوان در منطقه را از دیگر ویژگی های تولید این بذرهای هیبریدی دانست و گفت:برای عملیات تولید بذر کارگران زیادی در شرکت های کشت و صنعت نیاز است و پروسه فراوری بذر را می توان در استان فعال کرد .
برزگری رقم دانیال 690 را رقم بذر هیبریدی ذرت علوفه ای معرفی شده اعلام کرد و گفت:گروه داوران پارسال از مزارع این بذرها بازدید کردند و در حال حاضر در حال بررسی گزارشات هستند که در نیمه اول امسال دفاع خواهد شد و رقم جدید برای استان معرفی خواهد شد .
وی به بیان ویژگی های رقم علوفه ای بذر هیبریدی پرداخت و گفت:این ذرت ارتفاع بوته بالاتری دارد و عملکرد علوفه ای تر این ذرت آن 55 تن می باشد که یک رکورد محسوب می شود ضمن اینکه والدین این بذر در مرکز تحقیقات کشاورزی دزفول اصلاح شده و امکان تولید این بذر در این مرکز می باشد و می توان جایگزین رقم های قبلی شود.
وی افزود:اصلاح این بذرها حاصل تلاش یک تیم تحقیقاتی با مسئولیت بنده و تلاش همکارانی چون دکتر نجف نژاد از کرمان،افشارمنش از جیرفت کرمان،شیخانی از کرمانشاه ،خانم قاسمی ایلامی از ایلام ،رنجبر از مرکز تحقیقات کشاورزی دزفول و سایر همکاران در شوشتر،شوش،بهبهان،دزفول می باشد که در زمینه سازگاری این رقم و مقایسه با رقم شاهد تلاش کردند و برتری بذرهای جدید را به اثبات رساندند.
وی با نشان دادن لاین هیبرید ذرت مادر این بذر جدید بیان کرد:در حال حاضر ذرت رقم 704 توسط کشاورزان استفاده می شود که چون والدین این بذر با شرایط اقلیمی خوزستان سازگار نیستند امکان تولید این بذر در این استان وجود ندارد در حالی که والدین رقم های جدید با شرایط موجود سازگاری دارند و تکثیر می شوند.
این محقق کشاورزی با بیان اینکه این کار تحقیقاتی که بیش از هفت سال در دو نوبت کشت سالیانه حاصل شده است اظهار امیدواری کرد با ثبت این بذرها در سطح وسیع تری به یاری کشاورزان بیاید.

برچسب ها: صفی آباد دزفول ذرت بذر ذرت