کد خبر : ۲۲۱۴۹۱ تاریخ خبر: ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ ساعت ۱۶:۲۴

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبرداد:
وقوع 110 مورد مرگ ناشی از گرد و غبار در دزفول در سال 94/ آلودگی هوای دزفول در سال گذشته 6برابر استاندارد جهانی بود

مدیرکل بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی دزفول از وقوع 110 مورد مرگ ناشی از تشدید بیماری بر اثر گرد و غبار در شهرستان دزفول در سال 94 خبرداد.

 وقوع 110 مورد مرگ ناشی از گرد و غبار در دزفول در سال 94/ آلودگی هوای دزفول در سال گذشته 6برابر استاندارد جهانی بود

به گزارش خبرنگار شبکه خبری دز(دز ان ان)، علی افشه ظهر امروز دوشنبه در چهارمین نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان دزفول که در محل فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی دزفول در راستای فعالیت های خود تحقیقاتی را در خصوص مضرات و بیماری های ناشی از وقوع گرد و غبار انجام داده و میزان ذرات معلق در هوای دزفول توسط سایت سنجش آلودگی اداره محیط زیست به صورت ساعتی اندازه گیری و ثبت شده است.

وی افزود: دستگاه سنجش آلودگی اداره محیط زیست دزفول توانایی اندازه گیری ذرات با 10 میکرون را دارد که نشان داد در سال گذشته متوسط آلودگی هوا در دزفول 6.6 برابر بیشتر از حد استاندارد بوده است در حالی که استاندارد جهانی 20 است اما متوسط غلظت سالیانه دزفول 132 است.

مدیرکل بهداشت و محیط دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: طبق اندازه گیری ها و تحقیقات صورت گرفته 316 روز از سال گذشته در دزفول میزان ریزگردها بالاتر از حد استاندارد بوده است.

افشه با بیان اینکه آلودگی هوا موجب تشدید بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های تنفسی می شود افزود:از 110 مورد مرگ پارسال در شهرستان دزفول 59 مورد مرگ مربوط به بیماران قلبی و عروقی و 14 مورد مرگ مربوط به بیماران تنفسی بوده همگی ناشی از آلودگی هوا بوده اند، ضمن اینکه سایر مرگ ها نیز به دیگر بیماری ها مربوط می شود.

وی گفت:همچنین در سال گذشته 136 مورد بستری بیماران قلبی عروقی و 353 مورد بستری بیماران تنفسی در بیمارستان در دزفول مواجه بودیم.

افشه با بیان اینکه میزان ذرات معلق در هوای دزفول علت این بیماری هااست، یادآور شد: می توان با کاهش 10 میکروگرمی این ذرات سالانه 110 مورد مرگ و میر را در دزفول کاهش داد.

وی خواستار شد: سازمان هواشناسی باید پیش بینی 48 ساعته دمای هوا را به فرمانداری و بهداشت گزارش کند تا مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها با آمادگی کامل به ارائه خدمات در روزهای آلوده بپردازند.

برچسب ها: مدیرکل بهداشت و محیط دانشگاه علوم پزشکی دزفول علی افشه گرد و غبار